Гра в хованки: як стягнути аліменти з боржника за межами України

Одним з основних обов’язків батьків є утримання дітей з метою їх гармонійного розвитку. На жаль, далеко не всі усвідомлюють це повною мірою і беруть участь у вихованні своїх чад на необхідному рівні. Якщо один з батьків ухиляється від виконання обов’язків з утримання дитини, вона часто недоотримує необхідної освіти, медичної допомоги і навіть елементарно недоїдає. Законодавством передбачено такий інструмент, як аліменти – гроші, що стягуються в обов’язковому порядку (через суд) на утримання дітей. Звичайно, такі виплати не замінять дитині турботу матері або батька, проте вони хоч якось допоможуть іншому з батьків забезпечити її всім необхідним.

І якщо зі стягненням аліментів з батька чи матері, що проживає на території України, більш-менш все ясно (є можливість отримання судового наказу, досить ефективна робота приватних виконавців тощо), то ось з отриманням виплат від людини, що проживає за межами України або має іноземне громадянство і центр життєвих інтересів поза Україною, не все так просто. Як можна вирішити це питання, спеціально для Mind пояснює Віктор Мороз, адвокат, керуючий партнер АО Suprema Lex.

В якій країні «подавати на аліменти»? Отримати рішення про стягнення аліментів на утримання дитини, що проживає на території України, можна як в державі проживання боржника (платника аліментів), так і в Україні за місцем проживання дитини.

При цьому найчастіше отримання рішення суду про стягнення аліментів в Україні може бути більш швидким процесом. По-перше, українське законодавство дозволяє стягнути аліменти на підставі судового наказу, який повинен бути виданий судом протягом п’яти днів з моменту подання в суд заяви про його видачу. По-друге, подібні судові процеси у багатьох країнах є більш тривалими і дорогими (оплата судових витрат, послуг адвокатів) порівняно з Україною.

Як отримати виплати? Отримання рішення суду про стягнення аліментів не тягне автоматичної виплати. І, ймовірно, якщо один з батьків змушений був звернутися до суду з питанням про стягнення аліментів, другий не поспішає добровільно брати участь в утриманні своєї дитини. Відповідно, після судового розгляду постає питання про приведення рішення суду до виконання. Ось тут і починається найцікавіше.

Справа в тому, що державна виконавча служба, так само як і приватні виконавці, не має юридичних механізмів для виконання на території України судового рішення про стягнення аліментів з іноземця або громадянина України, який проживає за межами України.

Однак з більшістю країн Україна уклала договори про надання правової допомоги, положеннями яких, серед іншого, регулюються питання виконання судових рішень, прийнятих в Україні, на території відповідних країн.

Як виконуватиметься рішення суду? За загальним правилом рішення суду України підлягає виконанню на території іншої держави після його визнання. Для визнання рішення суду України можна звернутися з клопотанням про визнання та виконання відповідного рішення як в суд України, що прийняв відповідне рішення, так і безпосередньо до компетентного органу держави проживання боржника.

Далі після визнання відповідного рішення суду України іноземною державою воно підлягає виконанню за законодавством відповідної іноземної держави.

Іншими словами, отримавши, наприклад, рішення Печерського районного суду міста Києва про стягнення аліментів, для виконання такого рішення в Польщі необхідно звернутися до Печерського районного суду України з клопотанням про визнання виконання відповідного рішення на території Польщі. Далі Печерський районний суд міста Києва направить через Мін’юст дане рішення до Польщі і суд Польщі ухвалить рішення про його визнання та виконання, а вже потім можна буде звернутися до польського аналогу виконавчої служби за примусовим виконанням рішення Печерського районного суду міста Києва про стягнення аліментів.

Таким чином, гра в хованки від обов’язку утримувати дитину малоефективна. І стягнути аліменти в разі виїзду боржника за межі України або зміни громадянства цілком реально. Головне не впадати у відчай і знати нюанси міжнародного приватного права або довірити своє питання тим, хто знається на них.