Верховному суду не байдуже

У Верховному Суді відбувся захід «Виконання рішень національних судів: проблемні питання та шляхи їх вирішення». Про це повідомляє Верховний Суд на своїй сторінці у Facebook.

Сьогодні, 22 лютого у Кловському палаці, спільно з проектом Ради Європи «Підтримка виконання Україною рішень Європейського суду з прав людини», був проведений круглий стіл, на якому обговорювалися проблемні питання виконання рішень національних судів та обговорювалися шляхи їх вирішення. 
«Успіх судової реформи великою мірою залежить від стану виконання судових рішень. Ми розуміємо, що рішення судів мають бути авторитетними, зрозумілими та виконуваними, і дуже важливою є діяльність органів, які займаються виконанням судових рішень. І сьогодні, як в державному так і в приватному секторі, виконавці мають достатню мотивацію виконувати свою роботу професійно, і нарешті, подолати той бар’єр не виконання рішень, на якому ми багато років перебуваємо», – сказала Голова Верховного Суду.

Валентина Данішевська зазначила, що для того, щоб люди могли відчути суттєві позитивні зміни у стані виконання судових рішень в Україні, і не повинні були звертатися за захистом своїх прав до Європейського суду з прав людини, всі державні органі мають спільно працювати і мати одну мету-захист прав громадян. 
«За рік роботи новий Верховний Суд розглянув величезну кількість справ, однак всі наші старання будуть марними, якщо рішення не виконуватимуться. Адже не повинно бути ситуації, коли один державний орган примушує виконувати судові рішення інший державний орган. Ми маємо чути один одного і працювати згуртовано. І Верховний Суд, готовий взяти на себе лідерство і частіше ініціювати зустрічі для обговорення нагальних питань. То ж, сподіваюся, підбиваючи підсумки роботи за 2019 рік, ми вже матимемо реальні результати, а не просто статистичні дані», -зазначила Валентина Данішевська.

Суддя Великої Палати Верховного Суду Віталій Уркевич у виступі проаналізував передумови, які впливають на негативну ситуацію виконання судових рішень. Він вказав на існування такої проблеми, як «другого судового кола», яка полягає в тому, що особа для виконання судового рішення вимушена звертатися до адміністративного суду з позовом на дії чи бездіяльність виконавця. Таким чином, завершальна стадія судового розгляду перетворюється на новий повноцінний судовий процес.
Суддя Великої Палати ВС зазначив, що необхідно працювати над якістю законодавства, залучивши до діалогу стосовно виправлення ситуації з виконанням судових рішень усі зацікавлені сторони.
Менеджер проекту Ради Європи «Підтримка виконання рішень Європейського суду з прав людини» Інна Ліньова наголосила на тому, що судове рішення має виконуватися автоматично.
Експерт презентувала бачення Ради Європи у питанні виконання рішень національних судів в Україні. Окресливши коло проблем, констатованих інституціями Ради Європи, Інна Ліньова виокремила такі: брак бюджетних коштів, недоліки законодавства, відсутність ефективного механізму притягнення до відповідальності державних службовців та державних виконавців у разі невиконання судових рішень.
Вона озвучила висновки експертів щодо першопричин невиконання судових рішень. Експерти Ради Європи працюють над тим, щоб розробити стратегію глобального вирішення зазначеної проблеми, яка б стала державною політикою.

Секретар судової палати Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Микола Гімон, розповідаючи про виконання судових рішень у зразкових справах, повідомив, що більшість справ, які надходили у 2018 році до Касаційного адміністративного суду для розгляду їх як зразкових, стосувалися соціальної сфери.
Він наголосив, що наявність самого лише рішення суду недостатньо для досягнення мети, задля якої особи звертаються до системи правосуддя – захисту порушених прав і свобод. Тому виконання рішення суду стає чи не головним й найвагомішим показником реального та належного захисту порушених прав, свобод та інтересів особи і невід’ємною складовою права на справедливий суд.
Участь у заході взяли судді та працівники апарату Верховного Суду, представники Міністерства соціальної політики, Пенсійного фонду України, Міністерства юстиції України, судді регіональних судів, приватні виконавці.